Księgarnia naukowa
English Polski
On-line access

News

0.00 PLN
Bookshelf (0) 
Your bookshelf is empty
Interstellar: a stranger from the stars - a multimedia lecture at the Planetarium of the Copernicus Science Center
2018-04-04

Planetoida

ESO/M. Kornmesser

Copernicus Science Centre and ABE-IPS would like to invite to the lecture

Interstellar: a stranger from the stars

12th April 2018

 7 pm

Planetarium of the Copernicus Science Center

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20

(entrance at the back of the Copernicus Science Center)

Language - PL 


About „Interstellar: newcomer from the stars”  - dr Michał Drahus

Pod koniec 2017 r. społeczność astronomów, a potem światowe media obiegła wiadomość o odkryciu niezwykłego międzygwiazdowego przybysza. 19 października 2017 r. teleskop Pan-STARRS-1 wykrył słaby obiekt wędrujący po niebie, który początkowo wzięto za kometę, jednak wobec braku aktywności kometarnej przy maksymalnym zbliżeniu obiektu do Słońca zmieniono jego klasyfikację na planetoidę. Podczas wykładu przyjrzymy się bliżej planetoidzie Oumuamua i posłuchamy o rewolucji w nauce, która dzięki niej się właśnie dokonuje.

Oumuamua to pierwsza wykryta międzygwiazdowa planetoida. Wygląda niczym statek obcych z powieści science-fiction! Obecnie oddala się od Słońca – w listopadzie 2017 r. przecięła orbitę Marsa, a w maju 2018 r. przekroczy orbitę Jowisza. 


250_michal_drahus

dr Michał Drahus – interesuje się kometami i innymi małymi ciałami w Układzie Słonecznym. W 2009 r. ukończył studia doktoranckie w Instytucie Maxa Plancka w Katlenburg-Lindau (obecnie Getynga), uzyskując stopień doktora na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze. W kolejnych latach prowadził badania na uczelniach kalifornijskich UCLA i Caltech. Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie stworzył zespół badawczy w ramach grantu SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki. W swoich badaniach korzysta z najlepszych na świecie teleskopów astronomicznych, takich jak naziemne teleskopy Kecka i Gemini oraz kosmiczny teleskop Hubble'a.

Source: http://www.kopernik.org.pl/

801 777 223