Zmarła wielka poetka, laureatka literackiej nagrody Nobla z 1996 roku. Miała 89 lat.
Adam Michnik tak pisał o wierszach Noblistki: "były zródłem siły dla słabych i skromności dla zadufanych".
Sama Wisława Szymborska o roli literatury mówiła:
"mam poczucie, że jakąś tylko drobniuteńką cząstkę tego świata ocalam".
Do wszystkiego podchodziła z żartem, nawet o śmierci tak pisała:
"Tu leży staroświecka jak przecinek autorka paru wierszy.
Wieczny odpoczynek raczyła dać jej ziemia, mimo że trup nie należał do żadnej z literackich grup.
Ale też nic lepszego nie ma na mogile
oprócz tej rymowanki, łopianu i sowy.
Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy
i nad losem Szymborskiej podumaj przez chwilę."
Żródło: Gazeta Wyborcza