Księgarnia naukowa
English Polski
Dostęp on-line

Aktualności

0.00 PLN
Schowek (0) 
Schowek jest pusty
Agi Miszol laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019
2019-03-13

Agi Miszol to poetka izraelska, której wiersze, jak napisał kiedyś Amos Oz, "potrafią w tym samym czasie opowiadać historie, śpiewać oraz tańczyć". Jest drugą, po Nuali Ní Dhomhnaill, wyróżnioną kobietą w historii Nagrody.

Poetka urodziła się w roku 1947 w Transylwanii jako Agnes Fried. Jej rodzice przeżyli Holokaust, a na początku lat 50. zdecydowali się na wyjazd do Izraela. Posługiwali się w domu językiem węgierskim i to był pierwszy język Agi Miszol tworzącej teraz w języku hebrajskim. Jej twórczość dotyka sytuacji politycznej Izraela, historii rodzinnej poetki, a także kondycji ludzkiej, cielesności i seksualności. Opublikowała kilkanaście tomów wierszy, została uhonorowana m.in. amerykańską Newman Prize, włoską Nagrodą Lerici Pea, czy izraelską Nagrodą im. Yehudy Amichaja. Mieszka na farmie wraz z mężem w towarzystwie kotów i psów.

Laureatkę wskazało międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska).

Na język polski wiersze Agi Miszol przekładały Angelika Adamczyk i Justyna Radczyńska ("Literatura na Świecie", 2004 i 2005) oraz Beata Tarnowska ("Fraza", 2011).


Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody byli:

  • William Stanley Merwin, USA (2013),
  • Charles Simic, USA (2014),
  • Ryszard Krynicki, Polska (2015),
  • Lars Gustafsson, Szwecja (2016),
  • Breyten Breytenbach, RPA (2017),
  • Nuala Ní Dhomhnaill, Irlandia (2018).

Uroczystość wręczenia Nagrody laureatce odbędzie się 15 maja 2019 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. 


Źródło: culture.pl 

Strony www Białystok Warszawa
801 777 223