Księgarnia naukowa
English Polski
Dostęp on-line

Aktualności

0.00 PLN
Schowek (0) 
Schowek jest pusty
Andrea Camilleri, jeden z najpopularniejszych włoskich pisarzy, zmarł w wieku 93 lat
2019-07-18
W wieku 93 lat zmarł autor kryminałów Andrea Camilleri. Był twórcą uwielbianej we Włoszech postaci komisarza Salvo Montalbano.

Urodzony w 1925 roku w sycylijskim Porto Empedocle Camilleri jako literat zadebiutował późno, bo dopiero w roku 1978. Wcześniej był człowiekiem teatru; wykładał reżyserię we włoskiej Akademii Sztuki Dramatycznej, pracował jako scenarzysta i reżyser. Rozgłos przyniósł mu rozpoczęty w 1994 roku powieścią „Kształt wody” cykl książek o komisarzu policji Salvo Montalbano. Przygody obdarzonego poczuciem humoru i rozsmakowującego się we włoskich potrawach sycylijskiego policjanta zostały przetłumaczone na 32 języki i sprzedane w ponad trzydziestu milionach egzemplarzy na całym świecie. Włoska stacja Rai wyprodukowała na podstawie książek Camilleriego popularny serial. 

Oprócz przygód komisarza Montalbano Camilleri spisywał również dzieje Sycylii, ze szczególnym uwzględnieniem obyczajów i pojawiających się tamże dialektów językowych. Spod jego pióra wychodziły również eseje, wspomnienia i powieści historyczne. Chętnie zabierał głos w sprawach politycznych, często krytykując byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Był jednym z autorów opowiadań  wydanych na rocznicę zburzenia muru berlińskiego. W maju ukazał się kolejny, już 27 tom z cyklu książek o komisarzu Montalbano, zatytułowany „Il cuoco dell'Alcyon”. Andrea Camilleri pracował do ostatnich chwil życia, choć ze względu na pogarszający się stan zdrowia ostatnie powieści dyktował asystentom. Zmarł w Rzymie, 17 lipca 2019 roku.


Źródło:  http://lubimyczytac.pl/

Strony www Białystok Warszawa
801 777 223