Księgarnia naukowa
English Polski
Dostęp on-line

Aktualności

0.00 PLN
Schowek (0) 
Schowek jest pusty
Wydawcy udostępniają darmowe zasoby na czas epidemii


Olga Tokarczuk Laureatką Nagrody Nobla za 2018 rok
2019-10-10
olga_2_3_464x696

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za 2018 r. za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia."


Ilustracja Niklas Elmehed. © Nobel Media.
Źródło: nobelprize.org

 

Komitet Noblowski docenił polską pisarką za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerzej perspektywy, „z lotu ptaka”. Za połączenie sprytu i dowcipu. Drugiego Nobla (za 2019 r.) w dziedzinie literatury przyznano Peterowi Handkemu, austriackiemu pisarzowi i tłumaczowi. Oboje otrzymają po 9 mln szwedzkich koron (to ponad 3 mln zł).

O noblowskich szansach Olgi Tokarczuk mówiło się od paru lat, zwłaszcza odkąd została laureatką prestiżowej nagrody International Man Booker Prize za powieść „Bieguni” („Flights”) w przekładzie Jennifer Croft. „Jestem pierwszą polskojęzyczną pisarką, która wygrywa tę międzynarodową nagrodę. Wierzę jednak, że literatura jest stworzeniem, które rodzi się w jednym języku i może być przeniesiona na inny język” – mówiła Tokarczuk w reakcji na tamten werdykt w 2018 r. Jej powieść w angielskim przekładzie wciąż zbiera świetne recenzje. A trzeba podkreślić, że nie są to książki łatwe do przełożenia.

Antonia Lloyd-Jones, autorka tłumaczenia powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, opowiadała „Polityce”: „Książki Olgi są nominowane i nagradzane, bo są bardzo dobre. Tylko czytelnicy musieli je dostać we własnym języku, jak już się pojawiają, stają się popularne. Ale przekonać wydawcę nie było łatwo, ciągle nam mówili, że książki Olgi są »eksperymentalne«, że przekształcą formę powieści. Ale teraz te jej cechy postrzega się jako cenne i godne uznania. Nie mam pojęcia, na czym to polega – może moda? Szczęśliwe ustawienie gwiazd na niebie? Ale nie narzekam, tylko się cieszę, że Olga ma wreszcie zasłużone uznanie”.

Nagroda przyznawana jest, zgodnie z wolą Alfreda Nobla: „osobą, która stworzyła w dziedzinie literatury najwybitniejsze dzieło w idealnym kierunku”. Do tej pory było 116 laureatów literatury - z których tylko 15 to kobiety. Angielski jest zdecydowanie najpopularniejszym językiem wśród laureatów Nagrody Nobla, z 29 zwycięzcami piszącymi po angielsku, następnie 14 po francusku, 14 po niemiecku, 11 po hiszpańsku i siedem po szwedzku.

Więcej informacji można znaleźć tutaj:

Olga Tokarczuk - bio-bibliografia, dostępne tytuły

Peter Handke - bio-bibliography, dostępne tytuły

Informacje o pozostałych laureatach Nagrody Nobla 2019


Źródła: https://www.theguardian.com/https://www.nobelprize.org/https://www.polityka.pl/

Strony www Białystok Warszawa
801 777 223