Księgarnia naukowa
English Polski
Dostęp on-line

Aktualności

0.00 PLN
Schowek (0) 
Schowek jest pusty
Wydawcy udostępniają darmowe zasoby na czas epidemii


Dwóch laureatów Nagrody Bookera 2019 i dwa historyczne wydarzenia
2019-10-15

W poniedziałek 14 października zostały ogłoszone wyniki selekcji zwycięzcy na podstawie krótkiej listy 6 kandydatów, wywołując szok związany ze złamaniem tradycji i zasad przyznawania Nagrody. 

Tegoroczna Nagroda Bookera trafia do aż dwóch autorek - zarówno Margaret Atwood, jak i Bernardine Evaristo zostały ogłoszone zwyciężczyniami. 

Atwood jest znana z „The Testaments”, kontynuacji „ Handmaid's Tale”. Evaristo wygrała za książkę „Girl, Woman, Other”.

Jest to trzeci w historii nagrody przypadek, gdy zostanie wręczona podwójnie. W przeszłości nagroda zmieniła swoje zasady w 1993 r., zaznaczając wyraźnie, że „nagrody nie można dzielić ani odmawiać” po drugiej podwójnej wygranej. Jednakże w tym roku sędziowie stwierdzili, że po prostu nie mogą podjąć decyzji.

W ciągu bolesnych pięciu godzin sędziowie Booker Prize omawiali wszystkie książki na krótkiej liście i nie mogli wyróżnić jednego zwycięzcy”, powiedział Gaby Wood, dyrektor literacki Fundacji Nagrody Bookera, w swoim oświadczeniu. Podwójna Nagroda Bookera została już wcześniej przyznana dwukrotnie, Nadine Gordimer i Stanleyowi Middletonowi w 1974 r. Oraz Michaelowi Ondaatje i Barry'emu Unsworthowi w 1992 r.

Tegoroczne indywidualne nagrody same w sobie stanowią historyczne wydarzenia. Dla Atwood jest to druga nagroda Bookera i czyni ją równocześnie najstarszą zwyciężczynią w historii Nagrody Bookera - autorka w chwili wygranej ma 79 lat. Evaristo natomiast będzie pierwszą czarnoskórą kobietą, która wygrała nagrodę Bookera.

Dwóch autorów podzieli nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 £ (około 63 000 $).


Sprawdź zwycięskie tytuły: 

Margaret Atwood, The Testaments

Bernardine Evaristo, Girl, Woman, Other

Oraz pozostałe nominacje:

Lucy Ellmann, Ducks, Newburyport

Chigozie Obioma, An Orchestra of Minorities

Salman Rushdie, Quichotte

Elif Shafak, 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World

Strony www Białystok Warszawa
801 777 223