Księgarnia naukowa
English Polski
Dostęp on-line

Aktualności

0.00 PLN
Schowek (0) 
Schowek jest pusty
Wydawcy udostępniają darmowe zasoby na czas epidemii


Clarivate publikuje Web of Science Journal Citation Reports, aby zidentyfikować wiodące czasopisma na świecie
2020-07-01

Clarivate Plc - światowy lider w dostarczaniu zaufanych informacji i spostrzeżeń w celu przyspieszenia tempa innowacji, wydała aktualizację 2020 do swojego corocznego Web of Science Journal Citation ReportsTM (JCR). Coroczne wydanie JCR umożliwia społeczności badawczej ocenę wysokiej jakości czasopism akademickich na świecie przy użyciu szeregu wskaźników, danych opisowych i wizualizacji. Raporty są wykorzystywane przez wydawców akademickich na całym świecie do oceny wpływu ich czasopism w stosunku do ich dziedziny i promocji ich wśród społeczności naukowej.

JCR opiera się na danych z 2019 r. Zebranych z Web of Science Core CollectionTM, sztandarowej kolekcji w największej na świecie neutralnej dla wydawców globalnej bazie cytowań.

Ustrukturyzowane dane są opracowywane przez globalny zespół ekspertów w Clarivate, który stale ocenia i wybiera zbiory czasopism, książek i materiałów konferencyjnych, aby zapewnić dokładność ocen wpływu czasopism. Dzięki tym badaczom badacze, wydawcy, redaktorzy, bibliotekarze i fundatorzy mogą odkrywać kluczowe czynniki wpływające na wartość czasopisma dla różnych odbiorców, lepiej wykorzystując bogatą gamę danych i danych dostępnych w JCR, w tym Web of Science Journal Impact FactorTM ( JIF).

Tegoroczna edycja obejmuje ponad 12 000 czasopism z 83 krajów na pięciu kontynentach oraz 236 kategorii badań w dziedzinie nauk ścisłych i społecznych. Ponad 1600 czasopism ma w pełni otwarty dostęp. W tym roku do JCR dodano 351 czasopism - z czego 178 jest w pełni otwartych.

Nowe dane pokazują artykuły z każdego czasopisma według modelu dostępu. Zapewnia to społeczności badawczej przejrzyste, neutralne dla wydawcy informacje na temat względnego wkładu artykułów opublikowanych bezpłatnie do przeczytania i ponownego wykorzystania na podstawie licencji Creative Commons („złoty dostęp”) do ogólnej ilości czasopism i cytowań. W przypadku 7 487 czasopism hybrydowych w JCR czytelnicy są teraz w stanie szybko i łatwo zidentyfikować: liczbę artykułów opublikowanych za pomocą tradycyjnego modelu subskrypcji oraz tych opublikowanych za pomocą licencji Creative Commons.

W tym roku Clarivate zignorowało 33 czasopisma z JCR, aby wspierać rzetelność raportów, co stanowi 0,27% wymienionych czasopism. JCR monitoruje i wyklucza czasopisma wykazujące anomalne zachowania cytowania, w tym przypadki, w których istnieją dowody na nadmierne cytowanie czasopism i układanie cytatów. W 2020 r. Zaktualizowano metodologię i parametry dotyczące wpływu cytowania czasopism na wskaźniki JCR, aby lepiej uwzględniać normy dyscypliny.

Ponadto dla 15 czasopism wydano redakcyjne wyrażenie obaw, w których jeden lub więcej opublikowanych pozycji ma nietypowo wysoki wkład w licznik JIF i wzór cytatów czasopism nieproporcjonalnie skoncentrowany w liczniku JIF. Clarivate będzie kontynuować przegląd tego typu treści w celu opracowania dodatkowych badań przesiewowych pod kątem zniekształceń współczynnika wpływu czasopisma.

Każdy profil dziennika w JCR zapewnia bogatą gamę wskaźników. Obejmuje to współczynnik wpływu Web Journal Science Science, który określa częstotliwość cytowania przeciętnego artykułu z czasopisma w danym roku; Wskaźnik Natychmiastowości, który mierzy, jak często cytowany jest przeciętny artykuł z czasopisma w ciągu tego samego roku, co publikacja; ranga czasopisma w kategorii, określona przez współczynnik uderzenia czasopisma, wyrażona jako percentyl; i cytowany okres półtrwania, czyli średni wiek, w latach, pozycji w jakimkolwiek czasopiśmie w kategorii, które były cytowane w roku JCR, żeby wymienić tylko kilka.

Kliknij tutaj, aby przeczytać oryginalną informację prasową.
Strony www Białystok Warszawa
801 777 223