ABE-IPSABE HOLDINGABE BOOKS
English Polski
Dostęp on-line

Aktualności

0.00 PLN
Schowek (0) 
Schowek jest pusty
Umowy transformacyjne Springer Nature ułatwiają przejście na OA na poziomie krajowym
2020-08-26

Umowy transformacyjne (TA) nadal mają wpływowy i stymulujący wpływ na umożliwienie krajowi przejścia na środowisko w pełni otwartego dostępu w sposób zrównoważony i skuteczny. Najnowsze dane Springer Nature dotyczące wzrostu publikowania otwartego dostępu w wyniku krajowych umów TA pokazują, że każdy kraj, który zawarł umowę z wydawcą, ma możliwość przejścia na pełny otwarty dostęp.

Jako największy wydawca badań podstawowych dotyczących OA, Springer Nature nadal wspiera zrównoważone przejście na OA dla wszystkich autorów niezależnie od dyscypliny. Springer Nature ma obecnie 11 krajowych asystentów, najwięcej spośród wszystkich wydawców. Najnowsze dane pokazały, że w 8 krajach, w których w 2019 roku działał krajowy TA, od 70% do 90% treści zostało opublikowanych za pośrednictwem modelu gold OA (dane uwzględniają cały portfel Springer Nature, a zatem obejmują również w pełni treści dostępne w OA). Na przykład w krajach takich jak Szwecja, Finlandia i Polska, od czasu wprowadzenia umowy TA, odpowiednio 89%, 90% i 86% treści Springer Nature publikuje się obecnie w systemie gold OA.

Wzrost otwartego dostępu pokazuje, że w krajach, w których obowiązują te ustalenia, nastąpił znaczący wpływ na przyjmowanie otwartego dostępu, znacznie szybciej niż w przypadku polegania wyłącznie na zainteresowaniu autorów, a to umożliwiło poszczególnym krajom osiągnięcie niemal pełnego otwartego dostępu wśród autorów publikujących w Springer Nature.

Zgodnie z umową TA, dostęp do subskrypcji i publikowanie w otwartym dostępie są połączone w jedną umowę dotyczącą czytania i publikowania w ramach konsorcjum instytucji. Oznacza to, że naukowcy z tych instytucji mogą publikować w „złotym” modelu otwartego dostępu, uzyskując jednocześnie dostęp do badań w czasopismach prenumerowanych. Springer Nature pierwszą taką umowę podpisało ze Stowarzyszeniem Holenderskich Uniwersytetów VSNU w Holandii w 2014 r. Umowy te upraszczają administrowanie OA zarówno dla uczestniczących instytucji, jak i ich badaczy. Ponadto umożliwiają szerszej grupie naukowców czerpanie korzyści z lepszej wykrywalności, zwiększonej liczby cytowań i zwiększonego wykorzystania treści otwartego dostępu, pomagają rozwiązać problem polegający na tym, że niektóre dyscypliny akademickie nie mają finansowania otwartego dostępu (scentralizowane APC umożliwia każdemu naukowcowi z uczestniczącej instytucji , niezależnie od dyscypliny akademickiej, publikowanie otwartego dostępu), a także zapewnienie naukowcom łatwego sposobu spełnienia wymagań grantodawców.

Od czasu podpisania pierwszej pomocy technicznej w 2014 r. Springer Nature zawarł łącznie 11 umów krajowych w Europie i Azji, w tym największą umowę na OA z Projekt DEAL.

Dostarczone przez Scope e-Knowledge Center.

Kliknij tutaj, aby przeczytać oryginalną informację prasową.
Strony www Białystok Warszawa
801 777 223