Księgarnia naukowa
English Polski
Dostęp on-line

Aktualności

0.00 PLN
Schowek (0) 
Schowek jest pusty
Wydawcy udostępniają darmowe zasoby na czas epidemii


Rumunia gościem honorowym 10. Warszawskich Targów Książki
2019-05-07

Rumunia gościem honorowym 10. Warszawskich Targów Książki

Rumunia zaprasza na święto literatury i kultury – Warszawskie Targi Książki w dniach 23-26 maja 2019 r.

W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019), gdy Rumunia sprawuje prezydencję w Radzie Europejskiej, pragniemy zaprezentować siłę i różnorodność literatury oraz bogactwo kultury naszego kraju.

W ostatnich latach ukazało się wiele tłumaczeń literatury rumuńskiej na język polski oraz poświęconych Rumunii esejów, reportaży i tekstów historycznych autorów polskich. Powstały serie wydawnicze dedykowane rumuńskim pisarzom, a niezwykle aktywna, choć nieliczna grupa doborowych tłumaczy dwoi się i troi przygotowując dla czytelników tę prawdziwą literacką ucztę. Rumuńscy pisarze, nominowani i laureaci prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody Europejski Poeta Wolności, spotkają się w czasie targów z polskimi czytelnikami.

Zapraszamy na specjalny program przygotowany z okazji targów. Znalazły się w nim:  

  • spotkania z pisarzami, m. in. z Varujanem Vosganianem, laureatem nagrody „Angelus” 2016 za Księgę szeptów, z Adrianem Cioroianu, autorem Pięknej opowieści o historii Rumunów,
  • debata poświęcona przekładom z literatury rumuńskiej, w której wezmą udział najbardziej aktywni i cenieni tłumacze,
  • premiery książek,
  • debata poświęcona postaci Eugène Ionesco i pierwszej części jego Dziennika opublikowanej po polsku,
  • projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych,
  • warsztaty artystyczne i pokazy filmów animowanych dla najmłodszych,
  • trzy wystawy: Komiksy z Rumunii, Transylwania oczami polskich fotografów, wystawa ilustracji do książek dla dzieci przygotowana przy wsparciu Klubu Ilustratorów w Bukareszcie,
  • na zakończenie targów, recital muzyki klasycznej w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Tradycyjna rumuńska gościnność także znajdzie swój wyraz – odwiedzający rumuńskie stoisko w czasie targów będą mogli zabrać ze sobą do domu kawałek Rumunii. Czekamy na wszystkich z materiałami promocyjnymi i informacyjnymi dotyczącymi przekładów literatury rumuńskiej na język polski, rumuńskiej kultury, kinematografii, gastronomii, a na dzieci – z puzzlami, słodyczami i wieloma tradycyjnymi drobiazgami.

Stoisko Rumunii i wydarzenia towarzyszące przygotowane zostały przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasadę Rumunii w Warszawie i rumuńskie Ministerstwo Kultury i Tożsamości Narodowej.


Źródło: www.targi-ksiazki.waw.pl

Strony www Białystok Warszawa
801 777 223